2.3.1. I powiedział Bóg: Niech zbiorą się wody spod nieba w miejsce jedno i niech ukaże się suchy ląd. I stało się tak. I nazwał Bóg suchy ląd ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzami. I widział Bóg, że (są) dobre. I powiedział Bóg: Niech zazieleni się ziemia zielenią, zielem rozsiewającym nasienie, drzewem owocowym czyniącym owoc, według rodzaju swojego, którego nasienie jego w nim, na ziemi. I stało się tak. I wydała ziemia zieleń, ziela rozsiewające nasienie według rodzaju swego i drzewo czyniące owoc, którego nasienie jego w nim, według rodzaju swego. I widział Bóg, że (są) dobre. I był wieczór, i był poranek, dzień trzeci. (Rdz 1,9-13)
2.3.2. Czas trwania trzeciego dnia stworzenia przypada na okres pomiędzy 3 460 793 040 – 2 596 793 040 lat przed rokiem narodzin Jezusa, zgodnie z następującym równaniem:
Dzień trzeci rozpoczął się więc 3 460 793 040 lat przed rokiem narodzin Jezusa, w momencie, w którym spod płaszczyzny wody zaczęły wyłaniać się pierwotne płyty kontynentalne, a zakończył 2 596 793 040 lat przed rokiem narodzin Jezusa, w momencie, w którym pierwsze organizmy fotosyntetyzujące wydzieliły do atmosfery tlen w ilości niezbędnej do rozpoczęcia procesu rozszczepiania światła słonecznego. W dniu trzecim nastąpił wzmożony proces erupcji wulkanicznych, w efekcie którego powstały pierwotne płyty kontynentalne. W dniu tym nastąpiła również zauważalna ewolucja organizmów żywych, które z organizmów pierwotnych przemieniły się w organizmy fotosyntetyzujące, co skutkowało rozpoczęciem procesu wydzielania tlenu. Stosowane w omawianym tekście określenie ziele rozsiewające nasienie stanowi odniesienie do wszystkich pierwotnych organizmów jednokomórkowych, natomiast określenie drzewa owocowe czyniące owoce, według rodzaju swego stanowi odniesienie do pierwotnych organizmów fotosyntetyzujących, które w obecnym języku naukowym nazywane są sinicami, a w ujęciu kopalnym stromatolitami. Wynika to z następujących faktów. Starohebrajskie słowo owoc tożsame jest z dzisiejszym słowem efekt.