Teoria nierównych kościołów, czyli teoria, z której wynika wyższość jednego kościoła nad innym, jednego odłamu kościoła nad innym, jednego systemu religijnego nad innym, jednego Pisma Świętego nad innym, a i wierzącego nad niewierzącym, a i niewierzącego nad wierzącym. Teoria nierównych ludzi, czyli teoria, z której wynika wyższość jednego człowieka nad drugim, bogatego nad biednym, wykształconego nad niewykształconym, dobrze urodzonego nad gorzej urodzonym, młodego nad starym, a i starego nad młodym, a i każdego nad każdym. Teorie kolumbowskie to teorie, które nie maję żadnego uzasadnienia naukowego, a jedyne, z czego wynikają, to brak umiejętności opanowania tego, co określane jest mianem ego.
Przeciwieństwem teorii kolumbowskich są teorie kopernikańskie, czyli teorie heliocentryczne, które w niniejszym tekście określone zostały mianem paradygmatu, a których ojcem jest pierwszy współczesny, profesjonalny naukowiec, czyli Mikołaj Kopernik.
Podział na teorie kopernikańskie oraz kolumbowskie, czyli teorie egocentryczne oraz heliocentryczne, nie został wymyślony przez autora niniejszego tekstu i stanowi podział wynikający z treści omawianych Pism Świętych, co związane jest z następującym faktem. Zarówno Mikołaj Kopernik, jak i Krzysztof Kolumb urodzili się w tym samym czasie, chwilę po upadku Konstantynopola, czyli chwilę po roku 1440 n.e. Gdzie słowo chwila rozumiane jest jako okres znacznie krótszy od maksymalnego czasu życia jednego pokolenia, który wynosi 120 lat. Zgodnie z określonym w punktach poprzedzających rok 1440 n.e. stanowił zakończenie pierwszej godziny czasów współczesnych, czyli pierwszego odcinka współczesnego rozdziału, a zarazem rozpoczęcie aktualnie trwającej godziny, czyli aktualnego odcinka czasów współczesnych. Zarówno Krzysztof Kolumb, jak i Mikołaj Kopernik zainicjowali czasy współczesnej nauki, czyli nauki, która odłączyła się od religii, uznając Pisma Święte oraz dorobek starożytnych cywilizacji za niewiarygodne. Nie wynikało to z poglądów Krzysztofa Kolumba i Mikołaja Kopernika, a jedynie stanowiło cechę ówczesnych czasów.