Nie oznacza to, iż informacje zawarte w części III niniejszego tekstu stanowią informacje trudne do zrozumienia. Są bowiem niezwykle proste. Jednak konkluzje, jakie z nich płyną, są nieakceptowalne dla większości współcześnie żyjących ludzi. Co oczywiste, dotyczy to Ksiąg proroczych, w których zawarto niezwykle dosadny opis najbardziej niekorzystnych wydarzeń, jakie odbywają się w czasach współczesnych, a także przyczyn tych wydarzeń, z całkowitym pominięciem wydarzeń pozytywnych, co stanowi cechę główną Ksiąg proroczych. Wnioski, jakie płyną z Ksiąg proroczych, w sytuacji, w której interpretujemy te Księgi z uwzględnieniem starożytnych jednostek czasu, są szokujące.
W celu okazania namiastki skali trudności przedmiotowego zagadnienia, w dalszej części niniejszego punktu wyrażony został skrótowy wyciąg z Ksiąg proroczych, odnoszący się do najistotniejszych wydarzeń aktualnych, trwających oraz przyszłych, najbliższych, omawiany wyłącznie w jednym kontekście. Z racji na skalę trudności zastosowana została metafora, a całe omawiane zagadnienie przedstawione zostało w formie relacji, jaka zachodzi pomiędzy teoriami naukowymi, które nazwane zostały kolumbowskimi, a teoriami naukowymi, które nazwane zostały kopernikańskimi.
W miejscu tym należy zdefiniować teorie naukowe, które nazwane zostały kolumbowskimi oraz kopernikańskimi. Teoriami kolumbowskimi w niniejszym tekście nazywane są teorie egocentryczne, niemające uzasadnienia naukowego, a zarazem takie, które narzucane są ogółowi przez dominującą w danym czasie grupę ludzi. Nazwa ta przyjęta została w związku z faktem, zgodnie z którym we współczesnej nauce przyjmuje się, iż Krzysztof Kolumb jako pierwszy odkrył Amerykę, pomimo iż powszechnie wiadomo, że nie jest to prawdą. Przyjęcie tego poglądu przez naukę związane było wyłącznie z dominującą pozycja narodu, którego dotyczyła ta historia
W niniejszym tekście do teorii kolumbowskich zaliczane są w głównej mierze następujące teorie naukowe. Teoria nierównej skóry, czyli teoria, z której wynika wyższość jednego koloru skóry nad innym, jednego koloru oczu nad innym, jednego koloru włosów nad innym, jednego kształtu oczu nad innym, jednego kształtu twarzy nad innym. Teoria nierównych kontynentów, czyli teoria, z której wynika wyższość jednego kontynentu nad innym, jednej krainy nad inną, jednego kraju nad innym, jednego państwa nad innym, jednego systemu politycznego nad innym, jednego miasta nad innym, a i miasta nad wsią, a i wsi nad miastem.