Te części rachunków, które dotyczą czasów współczesnych, a o których mowa w akapicie poprzedzającym, omówione zostały w części trzeciej niniejszego tekstu, składającej się z rozdziałów VI-IX.

W rozdziale VI omówiona została ewolucja intelektualno-moralna ludzkości, rozumiana jako relacja pomiędzy dobrem a złem.

W rozdziale VII omówione zostały Księgi prorocze, czyli przyszłość współczesnej ludzkości, w szczególności ewolucja systemów państwowości, w tym ewolucja systemów politycznych i karnych.

W rozdziale VIII zawarte zostało podsumowanie, a także źródła, rozumiane jako poszczególne części oraz punkty omawianych Pism Świętych, z których wynikają poszczególne wartości liczbowe, dotyczące czasu stworzenia świata przez Boga, niezbędne do dokonania obliczeń, o których mowa w niniejszym tekście.

W rozdziale IX zawarte zostało motto końcowe.

Rozważając przyczyny, w związku z którymi te części rachunków, które odnoszą się do czasów współczesnych, zostały wyodrębnione i omawiane są w osobnej, III części niniejszego tekstu, należy wskazać następujące fakty. Poza przyczynami wskazanymi w akapitach poprzedzających istnieje jeszcze jedna, dodatkowa przyczyna, którą można opisać następującymi słowami. Jeśli mielibyśmy ocenić trudność omawianych rachunków w skali od jeden do dziesięciu, a skalę tę zastosowalibyśmy osobno do obliczeń i osobno do interpretacji tych obliczeń, to omawiana przyczyna wynika z tej skali. Oceniając trudność zapisu rachunków poprzedzających na 10, zasadne jest następujące stwierdzenie. Trudność interpretacji tych rachunków wynosi 1. Trudność zapisu rachunków, które dotyczą czasów współczesnych, wynosi 1. Trudności interpretacji rachunków, które dotyczą czasów współczesnych, wynosi 100 i wykracza poza możliwości interpretacyjne wszystkich aktualnie żyjących ludzi, w tym również autora niniejszego tekstu.

We no longer support Internet Explorer. Please upgrade your browser to improve your experience. Find out more.