Bóg, rozumiany jako Podmiot będący Stwórcą, Kontrolerem oraz Przyczyną powstawania i istnienia świata obserwowalnego, również stanowi Podmiot nieskończony zarówno w ujęciu czasu, jak i przestrzeni.
2.1.8. Niniejszy tekst stanowi traktat logiczno-matematyczny dotyczący całościowego modelu Wszechświata.
Niniejszy tekst stanowi synkretyczny komentarz do Pism Świętych dotyczący całościowego modelu Wszechświata, rozpatrywany z perspektywy opisu stworzenia świata przez Boga zawartego w treści poszczególnych Pism Świętych.
W ujęciu naukowym niniejszy tekst stanowi teorię zwaną w dalszej części teorią Całościowego Modelu Wszechświata. Teoria ta zakłada następujące. Zawarty w poszczególnych Pismach Świętych opis stworzenia świata przez Boga pozwala na określenie całościowego modelu Wszechświata, który to model wyjaśnia wszelkie, najistotniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem tego Wszechświata i nie pozostawia wątpliwości w zakresie spraw kardynalnych. Współczesne teorie naukowe, wymienione w dalszej części niniejszego punktu, pozwalają na określenie całościowego modelu Wszechświata, który to model wyjaśnia wszelkie, najistotniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem tego Wszechświata i nie pozostawia wątpliwości w zakresie spraw kardynalnych. Pomiędzy modelami, o których mowa w dwóch poprzedzających zdaniach, na poziomie wniosków, nie występuje żadna rozbieżność, a modele te stanowią ten sam, analogiczny, spójny model Wszechświata, możliwy do wyrażenia w formie nieskomplikowanych równań logiczno-matematycznych.
Teoria, o której mowa w akapicie poprzedzającym, utworzona została poprzez wykazanie równoważności dogmatu i paradygmatu, przy czym słowa dogmat i paradygmat, pomimo iż odnoszą się do języka współczesnego, zostały zdefiniowane specjalnie na potrzeby niniejszego tekstu.