OGÓLNA STRUKTURA WSZECHŚWIATA

Zgodnie z treścią Starego Testamentu Bóg tworząc świat, stworzył określoną ilość zastępów stworzenia, zwanych również niebiosami stworzenia.

Starożytny podział Wszechświata na zastępy tożsamy jest ze współczesnym podziałem na żyjące, jądrowe, umiejscowione jedna w drugiej struktury, z których składa się cały Wszechświat.

Stosując współczesną nomenklaturę naukową, do struktur tych zaliczamy następujące: Układ kwantowy, Układ atomowy, Układ komórkowy, Układ organiczny, Układ gwiezdno-planetarny, Układ galaktyczny oraz Gromada galaktyk.

Poprawne rozumienie starożytnego podziału świata na zastępy, zwane niekiedy również niebiosami bądź zastępami piekieł i niebios, wynika z następującej logiki.

Słowo „zastęp” pochodzi od słowa zstępujący. Obiekt będący zastępem to obiekt, do którego można dotrzeć zstępując z obiektu zlokalizowanego ponad. Obiekt zstępujący można nazwać również obiektem zanurzonym, czyli zlokalizowanym wewnątrz obiektu zewnętrznego.

Z treści starożytnych Ksiąg wynika, że słowem „zastęp” określane są wyłącznie samodzielnie żyjące obiekty Wszechświata, a zarazem wynika, iż zastępy rozciągają się we Wszechświecie od struktur możliwie najmniejszych do struktur możliwie największych. Wskazywane jest również, iż zastępy to obiekty posiadające strukturę jądrową, co oznacza, iż w środkowej części ich przestrzeni zlokalizowane jest jądro.

Zgodnie z treścią Starego Testamentu ilość zastępów jest analogiczna do ilości dni, w których Bóg stworzył świat. Bóg stworzył świat w ciągu siedmiu dni, a co za tym idzie ilość zastępów Wszechświata winna wynosić siedem. Zgodnie z treścią starożytnego Hinduizmu, a także Pism Nowego Testamentu oraz Koranu, ilość zastępów również wynosi siedem.

Najlepszym współczesnym odzwierciedleniem obiektu składającego się z siedmiu zastępów jest starosłowiańska lalka matrioszka. Lalka ta składa się z lalki matki oraz sześciu pomniejszych lalek, z których każda kolejna umiejscowiona jest wewnątrz poprzedzającej. Co istotne, lalka matrioszka, występująca w różnych formach w wielu dawnych kulturach, stanowi faktyczne, ludowe odzwierciedlenie omawianego zagadnienia i odnosi się do siedmiopoziomowej budowy Wszechświata.

Innym znanym współczesnym odniesieniem do omawianego zagadnienia jest występujące w wielu współczesnych językach powiedzenie „czuć się, jak w siódmym niebie”. Co oznacza „czuć się, jak w przestrzeni zlokalizowanej ponad Wszechświatem”, czyli w miejscu zamieszkania Boga, a pośrednio oznacza również „czuć się jak Bóg”, czyli bardzo dobrze.

Przekładając wskazany podział na język współczesnej nauki, należy stwierdzić. Najmniejszą strukturą Wszechświata, która zlokalizowana jest wewnątrz wszystkich pozostałych, jest cząsteczka elementarna. Ponad nią jest atom. Kolejnym obiektem wyższego rzędu jest komórka. Z niej składają się organizmy. Organizmy zlokalizowane są w układach gwiezdno-planetarnych. Nad nimi umiejscowione są galaktyki. Natomiast galaktyki zawarte są w gromadach galaktyk.

Co z pozostałymi obiektami Wszechświata? Z całą pewnością istnieją i jest ich wiele, jednak albo nie stanowią obiektów żyjących samodzielnie, albo nie stanowią obiektów jądrowych, albo nie posiadają stosownej ilości obiektów zlokalizowanych w ich wnętrzu.

Co istotne, powszechnie uznaje się, że starożytne cywilizacje nie dysponowały wiedzą na temat atomów oraz cząsteczek elementarnych, jednak Księgi Hinduizmu wskazują, iż poniżej komórki zlokalizowane są jeszcze dwa poziomy zastępów, określane mianem cząsteczkowych.

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku podziału nieba na układy gwiezdno-planetarne, galaktyki oraz gromady galaktyk. Pomimo iż starożytne cywilizacje nie stosowały współczesnego słownictwa dla poszczególnych obiektów nieba, we Wszystkich pierwotnych systemach religijnych wskazywane jest, że na niebie zlokalizowane są trzy poziomy Bogów, a każdy kolejny jest większy i silniejszy od poprzedniego. Pierwotny podział nieba na trzy poziomy Bogów stanowi więc podział na Boga Słońce, a także dwóch Bogów ponad nim, czyli Boga galaktyki oraz gromady bądź grupy galaktyk.

Tym samym starożytny podział świata na siedem zastępów jest cały czas zgodny ze współczesną nauką, a jedyne co uległo zmianie to nomenklatura. Podział ten jest więc następujący:

7.    Gromada Galaktyk

6.    Układ Galaktyczny

5.    Układ Gwiezdno - Planetarny

4.    Układ Organiczny

3.    Układ Komórkowy

2.    Układ Atomowy

1.    Układ Kwantowy

We no longer support Internet Explorer. Please upgrade your browser to improve your experience. Find out more.