Przy czym słowo różniczka nie odnosi się do współczesnego rachunku różniczkowego, natomiast odnosi się do metodologii wykazywania określonej wartości dodatkowej, doprecyzowującej, poprzez wykazanie różnicy wartości w formie sprzeczności bądź niedopowiedzenia. Dotyczy to wszystkich sprzeczności oraz wszystkich niedomówień, które wynikają z treści Pism Świętych w omawianym zakresie, czyli zakresie czasu stworzenia świata przez Boga. Stosowane w niniejszym tekście zwroty oraz słowa: wartość różniczkowa, starożytny rachunek różniczkowy, różniczka, różniczkowanie, odnoszą się do znaczenia słowa różniczka określonego w niniejszym akapicie.
Przyjmując granice jednego dnia, czyli dnia, w którym odbywa się określone wydarzenie, należy wskazać, iż kolejne momenty zakończenia potopu, o których mowa w linijkach B-G, wyrażają następujące wartości dobowe:
Gdzie wartość 300 – 301 dni, zawarta w pierwszym nawiasie, wyraża czas, jaki minął od rozpoczęcia roku 1656 do pierwszego dnia miesiąca, w którym Noe wypuścił z arki kruka oraz gołębicę. Wartość 310 – 311 dni, zawarta w drugim nawiasie, wyraża czas, jaki minął od rozpoczęcia roku 1656 do dnia, w którym Noe wypuścił z arki kruka. Wartość 324 – 325 dni, zawarta w trzecim nawiasie, wyraża czas, jaki minął od rozpoczęcia roku 1656 do dnia, w którym Noe po raz trzeci wypuścił z arki gołębicę. Stosując wszystkie uzyskane wartości w rachunku równoważności, na zasadach określonych w linijkach B-G, uzyskujemy czasy trwania roku zwrotnikowego, gwiazdowego oraz kalendarzowego wraz ze stosownymi wartościami granicznymi.
Jak zostało wskazane w akapitach poprzedzających, zakończenie potopu może być rozpatrywane również z perspektywy dnia, w którym nastąpiło ustąpienie wód, a Noe zdjął dach z arki. Wydarzenie to odbyło się pierwszego dnia roku kolejnego, czyli równo po upływie 360 dni, licząc czas od rozpoczęcia roku 1656. W miejscu tym zasadne jest wyjaśnienie. Fakt, zgodnie z którym czas trwania roku wynosi w tym wypadku 360 dni, a nie 365 dni, wynika z następującego argumentu. W ujęciu omawianych obliczeń wartość dodatkowych 5 dni dodawana jest w momencie, w którym Autor zmienia skalę ze skali dobowej na roczną. Oznacza to, iż dopóki Autor posługuje się skalą dobową, dopóty czas trwania roku wynosi 360 dni. Fakt ten niesie za sobą odrębny skutek.