Noe trzeci raz wypuścił z arki gołębicę 24 dni po rozpoczęciu miesiąca jedenastego, a konkretnie po upływie 9 miesięcy, 40 dni, 7 dni oraz kolejnych 7 dni, czyli po upływie 324 dni, zgodnie z równaniem 9 · 30 + 40 + 7 + 7 = 324. Oznacza to, iż czas potopu, liczony od pierwszego dnia roku 1656 do rozpoczęcia dnia, w którym Noe trzeci raz wypuścił z arki gołębicę, wynosi 0,88767123 roku, zgodnie z następującym równaniem:
Uwzględniając uzyskaną wartość w rachunku równoważności czasu, otrzymujemy następujące równanie:
Uzyskany wynik stanowi czas trwania roku zwrotnikowego, zgodny z aktualnymi ustaleniami nauki do czterech cyfr po przecinku. W efekcie jedna sekunda czasu Boskiego równoważna jest z jednym rokiem zwrotnikowym.
W każdym z równań, które zawarto w linijkach B-G, przyjęto inne założenie w zakresie pory dnia, w czasie której odbywa się dane wydarzenie. W równaniu B przyjęto założenie, zgodnie z którym wydarzenie odbywa się o poranku, czyli w połowie doby. W równaniu D przyjęto założenie, zgodnie z którym wydarzenie odbywa wraz z zakończeniem doby. Natomiast w równaniu F przyjęto założenie, zgodnie z którym wydarzenie odbywa wraz z rozpoczęciem doby. W każdym z tych równań założenie, dotyczące pory dnia, może zostać zmienione. Zmiana ta nie powoduje, iż rachunek równoważności staje się niezgodny ze stanem faktycznym, natomiast powoduje, iż długość roku mieści się w określonych, zgodnych z ustaleniami nauki, granicach. Dotyczy to w szczególności roku zwrotnikowego, którego czas trwania zmienia się nieznacznie, w zależności od tego czy rozpatrywany jest z perspektywy równonocy, czy z perspektywy przesileń. Należy zatem rozumieć, iż zawarta w treści Pism Świętych Starego Testamentu rozbieżność, stanowiąca również sprzeczność, w zakresie jednego dnia trwania potopu, nie stanowi błędu ani nie stanowi pomyłki, natomiast stanowi wartość różniczkową, doprecyzowującą, dzięki której uzyskane wyniki są każdorazowo zgodne ze stanem faktycznym.