W trakcie dnia czwartego nastąpił zarówno wzmożony proces wydzielania tlenu do atmosfery, jak i pierwotna katastrofa tlenowa. Wydarzenia te doprowadziły do ostatecznego ukształtowania się atmosfery pozwalającej na rozszczepianie światła słonecznego, tym samym nastąpił podział na wyraźne, dzienne światło słoneczne oraz znacznie słabsze światło nocne, związane z blaskiem Księżyca, a także światło gwiazd. Wydarzenia te określone zostały jako utworzenie światła wielkiego dla dnia i małego dla nocy. W czwartym dniu stworzenia nastąpiło także oddalenie się Ziemi od Księżyca, a odległość między nimi osiągnęła wartości bliskie obecnym. Jednocześnie w okresie tym doszło do względnego unormowania ruchów obrotowo-obiegowych Ziemi. W efekcie powstał zauważalny podział na pory roku, a długości doby oraz roku stały się zbliżone do obecnych. Zakończenie dnia przypada na moment, w którym na Ziemi panowały warunki umożliwiające powstanie złożonych form życia.
2.5.1. I powiedział Bóg: Niech zaroją się wody rojem istot żyjących, a ptactwo niech lata nad ziemią, na sklepieniu nieba. I stworzył Bóg potwory wodne wielkie i wszelką istotę żyjącą, pływającą, którą zaroiły się wody, według rodzaju ich i wszelkie ptactwo skrzydlate według rodzaju swego. I widział Bóg, że (są) dobre. I pobłogosławił im Bóg mówiąc: Bądźcie płodne i rozmnażajcie się i napełniajcie wody w morzach, a ptactwo niech mnoży się na ziemi. I był wieczór, i był ranek, dzień piąty. (Rdz 1,20-23)
2.5.2. Czas trwania piątego dnia stworzenia przypada na okres pomiędzy 1 732 793 040 – 868 793 040 lat przed rokiem narodzin Jezusa, zgodnie z następującym równaniem:
Dzień piąty rozpoczął się więc 1 732 793 040 lat przed rokiem narodzin Jezusa, w momencie, w którym na Ziemi pojawiły się pierwsze organizmy wielokomórkowe ze zróżnicowanymi komórkami pełniącymi określone funkcje, a zakończył 868 793 040 lat przed rokiem narodzin Jezusa, w momencie, w którym na Ziemi nastąpił podział na organizmy roślinne, zwierzęce oraz pozostałe.