Zarówno w skali czasu Boskiego, jak i czasu ludzkiego jeden rok składa się z 12 miesięcy po 30 dób każdy, czyli składa się z 360 dób. Jedna doba składa z dnia oraz nocy, czyli składa się z dwóch części po 12 godzin każda. Jedna godzina składa się z 60 minut, a jedna minuta składa się z 60 sekund. W ujęciu precyzyjnym czas trwania jednej sekundy Boga równoważny jest natomiast z czasem trwania jednego roku ziemskiego, precyzyjnie obliczonego, zgodnego z wynikami równań A1-A3. Oznacza to, iż najdłuższa stosowana ówcześnie jednostka czasu ludzkiego, czyli rok, równoważna jest z najkrótszą jednostką czasu Boskiego, czyli sekundą, co wywołuje następujący efekt. Aby czas stworzenia świata przez Boga był tożsamy z czasem ludzkim, każdy dzień czasu Boskiego, czyli każdy z siedmiu dni stworzenia, winien być przeliczony na ilość sekund w dobie, natomiast każda sekunda winna zostać uznana za jeden rok ziemski, a zarazem jeden rok czasu stworzenia. W pozostałym zakresie czas Boski jest w pełni równoważny z czasem ludzkim.
Rachunek dobowy określa czas istnienia świata stworzonego przez Boga, a zarazem wskazuje dwie główne płaszczyzny czasu, na poziomie których należy rozpatrywać ewolucję tego świata. Rachunek dobowy wyrażają następujące równania:
W ujęciu możliwie ogólnym rachunek ten wynika z następującej logiki.
Rozpatrując równanie B0, należy wskazać. Zgodnie z treścią Pism Świętych Starego Testamentu czas stworzenia świata przez Boga, liczony od stworzenia do zakończenia potopu, przyjmując za moment zakończenia potopu moment zakończenia ulewy, wynosi szesnaście setek i pięćdziesiąt pięć lat, i czterdzieści siedem, i pół dnia, co w zapisie bezpośrednim należy wyrazić jako 1600 i 55 lat, i 47, i 0,5 dnia, czyli 160055,475 dnia. Biorąc pod uwagę fakt, zgodnie z którym ostatnią jednostką wskazanego czasu stworzenia jest dzień, a także fakt, zgodnie z którym każdy dzień winien być przeliczony na sekundy, uzyskany wynik czasu stworzenia winien być przemnożony przez ilość sekund w dobie, a każda sekunda uzyskanego czasu winna zostać uznana za jeden rok ziemski. W efekcie czas stworzenia świata przez Boga wynosi trzynaście miliardów osiemset dwadzieścia osiem milionów siedemset dziewięćdziesiąt trzy tysiące czterdzieści ludzkich lat, niezależnie od tego czy za długość roku ludzkiego przyjmiemy długość roku gwiazdowego, czy długość roku zwrotnikowego, czy też długość roku juliańskiego. Czas ten wskazuje aktualny czas istnienia Wszechświata obserwowalnego, liczony od momentu jego powstania zwanego w czasach współczesnych wielkim wybuchem.