W efekcie, uwzględniając tę rozbieżność, okres pomiędzy potopem a przymierzem z Abrahamem jest krótszy o 36 lat i wynosi 355 lat, tym samym cały czas stworzenia, liczony do roku narodzin Jezusa Chrystusa, wynosi 3888 lat, zgodnie z równaniem 3924 − 36 = 3888. Forma, w jakiej omawiana sprzeczność czasu została wyrażona w treści Pism Świętych, skutkuje następującym. Rozpatrując czas stworzenia z perspektywy możliwych do uzyskania wyników, istnieją trzy możliwe wyniki, gdzie jeden z nich wynosi 3888 lat, drugi wynosi 3924 lata, natomiast trzeci wynosi 3960 lat. Rozpatrując czas stworzenia z perspektywy możliwych interpretacji omawianego opisu, istnieją wyłącznie dwie interpretacje, gdzie jedna z nich wskazuje, iż czas stworzenia wynosi 3888 lat, natomiast druga z nich wskazuje, iż czas stworzenia wynosi 3924 i 36 lat, co szczegółowo wyjaśnione zostało w dalszej części niniejszego tekstu.
Druga ze sprzeczności wynika z dwóch niezależnych opisów wieku, jaki osiągnął Sem, jeden z synów Noego, w momencie zakończenia potopu. W jednym z opisów wskazano, iż Sem w momencie zakończenia potopu był w wieku 100 lat. W innym z opisów wskazano, iż Sem w momencie zakończenia potopu był w wieku 98 lat. W efekcie, w zakresie całego czasu stworzenia, występuje dodatkowa sprzeczność 2 lat, przy czym sposób wyrażenia tej sprzeczności powoduje, iż nie powiększa ani nie pomniejsza ona całości czasu stworzenia, czyli okresu trwającego 3924 ± 36 lat, a jedynie skutkuje dwuletnim przesunięciem w czasie wszystkich wydarzeń, które odbywają się w trakcie stworzenia.
Czas, jaki minął pomiędzy narodzinami Adama a narodzinami Jezusa Chrystusa, można więc wyrazić następująco:
Gdzie nawias klasyczny wyraża w tym wypadku różnicę czasu, która nie wpływa na czas trwania okresu głównego, a jedynie powoduje dwuletnie przesunięcie w czasie wydarzeń odbywających się w trakcie okresu głównego. Nawias kwadratowy wyraża w tym wypadku różnicę czasu, która wpływa na czas trwania okresu głównego w sposób ściśle określony. Kolejność omawianych różnic odzwierciadla ich chronologiczne umiejscowienie w treści Pism Świętych.