Co oczywiste, niepełna równoważność wynika z tego, iż wartość 1655 ujmuje w sobie wyłącznie lata, jakie minęły pomiędzy stworzeniem a rokiem, w którym rozpoczął się potop, natomiast nie ujmuje w sobie czasu trwania samego potopu, który w treści omawianych Pism Świętych wyrażony został w skali ludzkich dni. Aby uwzględnić cały czas stworzenia, liczony od stworzenia do zakończenia potopu, należy zliczyć, a następnie uwzględnić, poszczególne dni potopu.

Jak zostało wskazane w 2.1.3., zakończenie potopu może być rozpatrywane z czterech głównych perspektyw. Pierwszą z nich jest moment zakończenia ulewy, drugą są wydarzenia związane w wypuszczeniem z arki kruka oraz gołębicy, zwiastujące osuszenie ziemi, trzecią jest dzień, w którym wody potopu ustąpiły a Noe zdjął dach arki, natomiast czwartą z nich jest dzień, w którym Noe wraz z rodziną opuścili arkę. Opis potopu wyrażony został w taki sposób, aby uzyskana wartość czasu stworzenia pozwalała na wykazanie pełnej równoważności czasu Boskiego do ludzkiego, niezależnie od przyjętego założenia w zakresie momentu zakończenia potopu. Co istotne, równoważność tę uzyskujemy niezależnie od tego czy ilość dni potopu przeliczymy na ułamkową wartość roku, a następnie wrazimy po przecinku wraz z wartością 1655, czy też ilość tych dni wyrazimy bezpośrednio po wartości 1655, oddzielając przecinkiem lata od dni. Wynika to z następujących argumentów.

Rozważając na wstępie przeliczenie dni potopu na ułamkową część roku, a zarazem przyjmując za słuszne założenie, zgodnie z którym zakończenie potopu nastąpiło w miesiącu, w którym Noe wypuścił z arki kruka oraz gołębicę, co zwiastowało osuszenie ziemi, a co odbyło się w 11 miesiącu roku potopu, czas trwania potopu zgodny jest z określonym w trzech kolejnych akapitach.

Przyjmując za słuszne założenie, zgodnie z którym zakończenie potopu nastąpiło pierwszego dnia tego miesiąca, o poranku, okazuje się, iż czas trwania potopu, liczony od początku roku 1656, wynosił dziesięć miesięcy po trzydzieści dób każdy plus pół doby, liczonej od wieczoru do poranka pierwszej doby miesiąca jedenastego, czyli wynosił 300,5 doby, zgodnie z równaniem 10 · 30 + 0,5 = 300,5.

We no longer support Internet Explorer. Please upgrade your browser to improve your experience. Find out more.